Bir Şiddet Türü: Sözlü Taciz

Birbirimizi sözlerimizle incittiğimiz, ezdiğimiz, küçümsediğimiz, susarak cezalandırdığımız, görmemezlikten geldiğimiz, kale almadığımız, etiketlediğimiz, yargıladığımız, kıyasıya eleştirdiğimiz tüm o anlarda birbirimize şiddet uyguluyoruz.  Adına “şiddet” deyince, bir tanımını yapınca biraz daha ciddi geliyor kulağa. Oysa ne kadar olağan değil mi? Sıkça yapıyoruz zaten, oldukça hayatın içinden. Bize de öyle davranılmıştı, halen daha davranılıyor. Dolayısı ile biz de bu davranışı normalleştirdik.

Beğenmediğimiz, istemediğimiz, onaylamadığımız bir şey olunca böyle davranıyoruz: Dudak büküyoruz, gözlerimizi deviriyoruz, duymamazlıktan geliyoruz veya sözlerimizle bu olanın, söylenenin ne denli saçma, aptalca olduğunu bonkörce dile getiriyoruz. İşte bu sözlü taciz ve duygusal şiddet.

Örneğin, günlük konuşmalardan alıntıladığım aşağıdaki ifadeler size ne denli tanıdık geliyor ?

Sen ne anlarsın? Sen ne bilirsin? Bildiğin yanıldığına yetmez! Elinin hamuruyla… Ben konuşurum, sen konuşma, fikrini söyleme… Ben daha iyi bilirim. Sen zevkli değilsin, ben karar veririm. Senin zevkine kaldıysak… Bu çok saçma! Saçmaladın iyice! Sen çok uzun anlatıyorsun, ben anlatayım… Sadede gel! Her zaman böyle yapıyorsun! Ne kadar beceriksizsin! Seni kim ne yapsın? Sen evde kaldın! Seni kim beğenir ki? Çok biliyorsun! Bu kadar büyütecek ne var? Çok alıngansın! Amaaaaann… Sen hala orada mısın?

Bu liste uzar da uzar.

Oysa birbirimize hakaret etmenin, dışlayıcı ve küçümseyici davranmanın hiçbir geçerli sebebi olamaz. Bunlar ancak iletişimimizin yeterince gelişmediğinin, öfkemizi kontrol edemediğimizin, bir kompleksimizin veya en azından bir gelişmemişliğimizin göstergesi olabilir. İşe yarar değildir, yalnızca incitici, aşağılayıcı, dışlayıcı, ezici, hükmedici olabilir. İstediğimiz bu olmasın.  Bir başkasını incitmeden açık, şeffaf, kendimizi ifade edebilecek şekilde iletişim kurabiliriz.

O halde ne yapıyoruz da sözlü tacizde bulunmuş, duygusal şiddet uygulamış oluyoruz yakından bakalım. Acaba fark etmeden de olsa biz hangilerini yapıyoruz? Veya hangilerine maruz kalıyoruz?

 1. Eleştirmek
 2. Yargılamak
 3. Etiketlemek
 4. Dalga geçmek, espri kisvesi altında
 5. Aşağılamak
 6. Küçümsemek
 7. Azımsamak
 8. Dışlamak
 9. İhmal etmek
 10. Önemsememek
 11. Değersizleştirmek
 12. İma etmek
 13. Yok saymak
 14. İsim takmak
 15. Müdahale etmek
 16. Kontrol etmek
 17. Emretmek
 18. Paylaşmamak
 19. Suçlamak
 20. Tehdit etmek

Keşfe çıkalım: Sözlü tacizde bulunan bizsek bu iletişim dilini değiştirmek için ne yapabiliriz? Sözlü tacize maruz kalıyorsak ne yapabiliriz?

Not: Yardımcı kaynak olarak Şiddetsiz İletişim kitabını tavsiye ederim.

Zeynep Yılmaz tarafından yayımlandı

Daha İyi Bir Ben'in kurucusu Paylaştıkça daha iyiye, beraberce.

Bir Şiddet Türü: Sözlü Taciz” için 2 yorum

 1. Ben en sevdiğim arkadaşıma kızınca – Boş konuşma – derim oda güler ; benim hafifden kızdığımı konuyu değişmesi gerektiğini bilir buda aslında Sözlü bir taciz dir . Toplum olarak ne de cok yaparız ve hiç farkında değiliz … tebrikler konu başlığı için 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: