Kozmetiklerle İlgili Önerilerim

Yapılan bir araştırmaya göre kadınlar günde yaklaşık on iki, erkekler ise altı kozmetik ürünü kullanmakta. Kremlerimiz, duş jellerimiz, sabunlarımız, şampuanlarımız, deodorantlarımız, makyaj malzemelerimiz derken birçoğumuz ortalamayı rahatlıkla tutturduğunu fark edecektir.

Peki bu ürünler kendi sağlığımız, bu ürünlerin üretiminde çalışanların sağlığı ve dünyanın sağlığı için ne denli güvenli?

Sandığımızın, umduğumuzun aksine kozmetik ürünlerle ilgili çok sıkı denetimler yapılmamakta, dahası toksik, alerjen veya karsonejen maddelerin kullanılmaması ile ilgili kanunlar, yönetmelikler yetersiz kalmaktadır.

Bu sebeple iş başa düşüyor. Hükümetler, üreticiler taşın altına ellerini koyana kadar sorumluluk bizde. Ürünlerin içeriğine dikkat etmemiz ve tercihlerimizi ona göre yapmamız elzem.

Hal böyle olunca alış veriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz, kozmetiklere karşı tutumumuz nasıl olsa daha iyi olur sorularına cevap olabilecek bir öneri listesi hazırladım. Buyurun gelsin:

 • Alerji olunca aklımıza ilk olarak gıdalar gelir. Ancak allerjen olabilecek maddeler birçok ürünün içine katılmaktadır. Kozmetikler, deterjanlar, sabunlar… liste böyle uzayabilir. Bu sebeple kaşıntılarınızın, alerjik reaksiyonlarınızın sebebi olarak kozmetikler de şüpheli listenizde bulunsun. Ürünlerin size nasıl geldiğini, dokunup dokunmadığını test edin. Dahası allerjen olan maddelerin ürünlerinizde olup olmadığını inceleyin. Allerjenlerin hangi maddeler olduğunu kozmetiklerdeki hangi maddelerden kaçınmamız gerektiği ile ilgili yazımda bulabilirsiniz.
 • Bir ürünün üstünde “doğal, organik, sağlıklı” gibi ifadelerin yer alması bu ürünlerin sağlıklı ve güvenli olduğunu garanti etmez. Kişisel bakım ürünlerinde bu ifadelerin kullanımı ile ilgili yönetmelikler yetersiz kalmaktadır. Zaten organik ise bunu sertifikası ile gösterebilmelidir. ( Aynı şey gıdalar için de geçerlidir. Ancak gıdalarda etiketler yönetmeliklerle düzenlenmiştir. Kozmetiklerde ise bu konu oldukça denetimsiz.)
 • Ürünlerin içeriğini kontrol edin. Gıdalarda olduğu gibi etiket okumayı alışkanlık edinin. Maalesef kozmetik ürünlerinde toksik, kanserojen, alerjen maddelerin kullanımı ile ilgili sıkı denetimler veya yasal zorunluluklar bulunmamaktadır. Bu nedenle sorumluluk daha çok tüketicilerde. Bu sebeple ürünleri seçerken dikkatli olmalı, rastgele ürünler seçmemeliyiz. Kozmetiklerdeki hangi maddelerden kaçınmamız gerektiği ile ilgili yazıma göz atabilirsiniz.
 • Bu malzemleri, kimyasalları tanımamız eğer bu alanda uzman değilsek bizim için oldukça zor. Ama alış verişimizi yaparken sağlığımıza zararlı kimyasallardan kaçınabileceğimiz çok pratik uygulamalar mevcut.
  • Think Dirty, Non GMO Shopping Guide, EWG’s Healthy Living bunlardan bazıları. Bu uygulamalarda satın alacağımız ürünün barkodunu taratarak ürünün içerisinde yer alan kimyasalları ve bunların tavsiye edilip edilmediğini görebiliyoruz. Uygulamalarda yeşil, sarı, kırmızı renklendimeler ile kimyasalların tehlike düzeyleri belirtiliyor.
  • Oldukça tüketici dostu olan bu uygulamalar sayesinde satın alacağımız ürünlerle ilgili objektif bilgi edinebiliyoruz. Bu uygulamaların bizim açımızdan bir eksi yanı, tarattığımız ürünlerin hepsini bulamayacak olmamız ve bir de tavsiye edilen ürünlerin birçoğunun ülkemizde satışta olmaması.
  • Eksi yanları olsa da, bu tür uygulamalar sayesinde müşterilerin farkındalığının artmasını ve buna bağlı olarak üreticilerin müşteri beklentilerini karşılamak için gerekli yatırımları yapmalarını, ürün kalitelerini artırmalarını umuyorum. Müşterilerin bilinçli olmaları ve ne istediklerini ve ne istemediklerini bilmeleri burada itici güç olacaktır.
 • Saç boyalarında özellikle resorcinol, amonyak; diğer kozmetiklerde ise paraben, fragrance olmamasına özen gösterin.
 • Bazı ürünleri kendimiz yapmaya çalışabiliriz. Örneğin diş macunu, kol altı rolonu ve nemlendiriciler için çeşitli tarifler bulmak mümkün.
 • Kozmetik kullanımında mottomuz ne kadar az o kadar iyi olsun.
 • Bilinçli tercihler yapmaya ne kadar erken başlarsak o kadar iyi. Şimdiye kadar ne olduysa oldu, şimdiden sonrası için en yakın zaman şimdi!
 • Önerebileceğim, kullandığım kozmetikler için mağazada yer alan kozmetikler bölümüne göz atabilirsiniz.

Güzelin ne olduğuna biz karar verelim. Kozmetiklerin, reklamların dayatmasını es geçelim!

Biz ne kadar bilinçli olur, tercihlerimizi güvenli ürünlerden yana yaparsak üreticiler de o denli güvenli ürünler üretirler.

Harekete geçelim! Farkındalığa, sorumlu tüketime kendimizden başlayalım. Yakınlarımıza daha güvenli ürünler kullanmalarını tavsiye edelim. Böyle böyle güvenli kozmetiğe adım atalım. Biz adım atarsak üreticiler de kanun koyucular da peşimizden gelir.

Safecosmetics.org sitesinde yer alan kozmetiklerin hikayesi videosunu (İngilizce, alt yazısız) izlemenizi tavsiye ederim:

Kozmetiklerin Hikayesi

Bilinçli tercih, güvenli ürünler ile daha sağlıklı günlere!

İlgili Yazılar

Zeynep Yılmaz tarafından yayımlandı

Daha İyi Bir Ben'in kurucusu Paylaştıkça daha iyiye, beraberce.

Kozmetiklerle İlgili Önerilerim” için 3 yorum

 1. Siz eczacı değilsiniz, kozmetikler hakkında profesyonel bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

  Beğen

  1. Kozmetikler konusunda yalnızca eczacılarin mi profesyonel bilgiye sahip olduğunu düşünüyorsunuz? Kozmetikler biyoloji, kimya gibi ana bilim dallarının beslediği bircok meslekle ilintili. Örneğin kozmetiklerin imalatında mühendisler çalışır, sağlığa etkilerini , çevreye etkilerini başka başka meslekler inceler. ( Ana bilim/meslek). Ayrica alan satın alma davranisimizla ilgili davranış ekonomisi ile, satın almaya gudulenmemiz sebebiyle sosyoloji ve psikoloji ile kesismektedir.
   Bugün herhangi bir konuya tek bir noktadan bakılması bizi ancak kisirlastirir. Tercihlerimiz önemlidir. Bunların sebepleri de sonucları da.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: