Atölyeler

Hiyerarşik olmayan, eşitlikçi bir ortamda beraber düşünmeye, birbirimizden öğrenmeye, birbirimize tecrübelerimizi aktarmaya ne dersiniz?

Hayattaki arkadaş, evlat, ebeveyn, tüketici, yönetici, çalışan, girişimci, öğrenci, yetişkin, lider, genç, aşık hallerimize bir kapı aralarız.

Girişimcilik Atölyesi

Yaratıcılık kaslarımızı nasıl çalıştırırız? Girişimcilik nasıl bir ortamda gelişir? Bir girişimicnin sahip olması gereken özellikler nelerdir? Bir girişimciyi süreç içerisinde neler bekler? Girişime karar verirken neleri göz önünde bulundurmamız gerekir? Değerlerimiz neler, bu değerleri girişimimizde nasıl yaşatırız? Girişimimiz nasıl ayakta kalır? Girişimimizi nasıl büyütürüz?

Tüm bu soruları birlikte tartışıyoruz.

Dahası etkinlikler, uygulamalar aracılığı ile girişimimizle ilgili neler hissedeceğimizi, düşüneceğimizi canlandırıyor, bu sayede bizi nelerin bekleyeceğini, yolculuğumuzu hayal edebiliyoruz.

Yaratıcılık Atölyesi

Atölyemizde aşağıdaki başlıkları tartışacağız:

Eşsiz Sinir Ağlarımızla Neler Yapabiliriz? Yeteneğimizi, Tecrübemizi ve Bilgi Birikimimizi Nasıl Harmanlarız? Yeniliğin ve Yaratıcılığın Ortamı/ En Zenginleştirici Yaratıcılık Egzersizleri Olarak Seyahatlerimiz /Yaratıcı Bakış Açısı/ Yaratıcılık Egzersizleri/ Yaratıcılık Kasımızı Nasıl Geliştirebiliriz?


İş Arama Süreci / Kariyer Yönetimi Atölyesi

Atölyemizde aşağıdaki başlıkları tartışacağız:

İş Ararken Bakabileceğiniz Siteler / Mülakata Hazırlık Süreci/ Mülakatın Sonrasında/ Mülakatta Karşılaşabileceğiniz Muhtemel Sorular ve Akılcı Cevaplar/ CV (Öz Geçmiş) Hazırlama/ Kariyerlerini Planlayanların Kendilerine Sormaları Gereken Altın Sorular/ Taze Mezunlar için Yol Haritası


Şiddetsiz İletişim ve Güvenli İlişkiler Atölyesi

Şiddetsiz iletişim nedir? Flört şiddeti nedir? Nasıl güvenli ilişkiler kurabiliriz? Sınırlarımızı nasıl koruruz? Ne istediğimizi nasıl bilebiliriz?


Sürdürülebilirlik Atölyesi

Tüketiciler olarak neler yapabiliriz? Markaların verdiği kararları etkileyebilir miyiz? Sorumlu tüketiciler olabilmek için nelere dikkat etmeliyiz? Nasıl karar veririz? Bilgi kirlilğinden nasıl korunabiliriz? Günlük hayatımızdaki basit kararlarımız tüketimimizi nasıl etkiliyor?

Tüm bu başlıklar ve daha fazlası bu atölyede olacak.


Verimli Öğrencilik Atölyesi

Ne istiyoruz, neden istiyoruz, gerçekten istiyor muyuz? İstiyorsak neler yapmalıyız? Herhangi bir alanda zorlanmadan başarmak mümkün mü? Zorlandığımız zamanlarda nasıl devam ederiz?

Öğrencilik dönemini keyifli ve bol kazanımlı geçirebilmek için neler yapabiliriz?

Nasıl daha etkili ders çalışabiliriz? Hangi derse ne kadar zaman ayırmalı? Öğrendiklerini unutmamak için neler yapmalı? Farklı öğrenme kanalları mevcut mu?

Dahası: Yeniliğin keşfi / Grup içinde ders çalışma ve birlikte çalışma becerisi geliştirme/ Gözlem yapma ve birbirinden öğrenme becerisi geliştirme /Ne yapmak istediğini keşfetme, kendini tanıma/ Güçlü ve gelişmeye açık yönlerini keşfetme/ Önceliklendirme ve planlama becerisi geliştirme/ Program yapma ve programa uyma becerisi geliştirme/ Değerlendirme ve izleme yapabilme, kendi performansını yönetebilme/ Sınır koyma ve kendi kendini yönetebilme becerisi geliştirme/ Okuma alışkanlığı kazanma


Gönüllülük Atölyesi

Hayatın tam da içinde olabilmek için elimizde bir araç var: Gönüllülük.

Gönüllülük, hem sımsıcak bir his gerek gönüllü olanlar gerekse gönüllü olduklarımız için hem de  toplumdaki dayanışmayı, haberleşmeyi, yardımlaşmayı, iletişimi artıran güçlü bir dönüştürücü.

O halde adım adım gönüllülük taşlarını döşeyelim.

Gönüllülüğün toplumu dönüştürücü bir gücü var mı? Daha iyisini arzu ettiğimiz konularda neler yapabiliriz? Bunun için zamanımız var mı, zaman ayırabilir miyiz? Gönüllü olarak çalışmak istediğimiz alanlara nasıl karar veririz? Neler yapabiliriz gönüllü olmak için? Nasıl destek olabiliriz gönüllülük çalışmalarına? Ayrıca, bu bir bayrak yarışı ise gönüllülük çalışmalarının sürdürülebilirliğini nasıl sağlarız?

Bu atölyede bu soruları ve daha fazlasını birlikte tartışacağız.

Bu atölyede bu soruları ve daha fazlasını birlikte tartışacağız. Kim bilir belki bir gönüllülük hareketini birlikte başlatacağız : )

Hadi hep beraber!İç Motivasyonu Canlandırma Atölyesi

Başarı Göstergelerim Nelerdir? “Başarısızlık” larımızdan Öğreneceklerimiz? Hayallerimiz Suya Düştüğü Zaman Suda Ne Görürüz? Hata Yapmanın Dayanılır Öğretisi Nedir?

Bu başlıkları tartışacağız.


Hayat Boyu Öğrenme Atölyesi

Öğrenmenin yaşı yok. Öğrenmek: Hayat boyu!

Zaman ilerlerken, teknoloji gelişirken, yenilikler çağında yaşarken kendimize neler katabiliriz? Aklınıza neler geliyor?

Girişimci olabilir miyiz? Neden olmasın? Kendi bloğumuz olabilir mi? Yazı yazmak için nereden başlamalı? Daha çok üretmek ve kendimizi gerçekleştirmek için neler yapabiliriz? İnternet okur yazarlığı kazanabilir miyiz? Bilgi güvenliği için nelere dikkat etmeliyiz? Neyi ne kadar paylaşmak güvenli olacaktır?Akıllı telefonlarla neler yapabiliriz? Gündelik hayatımızı kolaylaştıracak programların ve uygulamalar nelerdir? Sosyal medya nelere kadir?Problem Çözebilme & Akılcı Kararlar Verebilme Atölyesi

Hangi konularda sorun yaşıyoruz? Aynı sorunları tekrar tekrar mı yaşıyoruz? Sorunlarımızı çözmek için neler yapıyoruz? Kararlarımızı verirken nasıl bir yöntem izliyoruz? Riskleri yönetebiliyor muyuz? Karar vermeyi erteliyor muyuz? Ne istiyoruz? Neye ihtiyaç duyuyoruz? Bunun için neler yapmalıyız? Nereden başlamalıyız? Kararlarımızı uygularken hangi zorluklarla karşılaşıyoruz?

Liderlik Atölyesi

Daha yaratıcı, daha esnek, daha uyumlu, daha bilge olma zamanı. Çevremizdeki potansiyeli de harekete geçirip beraber daha iyiye adım atmalıyız. Peki ama nasıl?

Bir de başka açılardan bakalım. Ezberimizi bozalım. Daha önce görmediğimiz bir açıyı fark edelim. Başkalarını anlamaya biraz daha yaklaşalım. Böylelikle yeniliği keşfedelim.


Sorumlu Tüketim ve Beslenme Atölyesi

Sürdürülebilir beslenme  ile hem dünyanın kaynaklarını koruyarak sürdürülebilirliğe katkı sağlayacağız hem de rasyonel kararlar vererek bütçemize ve sağlımıza dikkat edeceğiz. Bunun için yapmamız gereken doğru seçenekleri tercih etmek ve akılcı kararlar vermek.

Sürdürülebilir beslenme, tüketiciler olarak birini diğerine tercih ettiğimiz noktadan başlıyor. Neye göre tercih yaptığımız, bunların ne derece besleyici, güvenli ve sürdürülebilir olduğu, tercihlerimizin sistemi nasıl etkilediğini beraber tartışalım:

  • Duyduğumuz popüler bilgileri nasıl eleştirel bir gözle ele almalıyız? Sektörde doğru bilinen yanlışlar, abartılan ve çarpıtılan gerçekler (eleştirel beslenme )
  • Tüketiciler olarak beklentilerimiz gıda sistemlerini nasıl yönlendiriyor? Beslenmeye davranış ekonomisi gözüyle bir bakış
  • Alışveriş yaparken, pişirirken, saklarken, tüketirken nasıl sürdürülebilir olabiliriz? Püf noktalar nelerdir?
  • Gıda kayıp ve artıklarının gıda güvencesi bakımından anlamı nedir? Gıda kayıp ve artıklarını önleyerek açlık ve yetersiz beslenme ile mücadele edebilir miyiz? Nasıl?
  • Gıda artıklarını nasıl değerlendirebiliriz?
  • Kilo kontrolü ile fazla tüketmekten kaçınır böylelikle gıda artıklarının da önüne geçebiliriz, peki ama nasıl?

Atölyeler 2 ile 3 saat arasında sürmektedir.

Atölye içeriğini ve yoğunluğunu her grubun tercihine göre düzenleyebiliriz. Ayrıca, rahatça paylaşım yapılabilmesi ve verimli olabilmesi için atölye katılımının 20 kişi civarında olmasını önerebilirim.

Girişimcilik Kampımıza gönüllü olarak Ankara’dan  Eskişehir’e gelerek destek olmanız bizim için çok kıymetli. Gençlerimizin  iş fikirlerini değerlendirerek, bir yol haritası belirlemeleri  amaçlı düzenlenen bu kampımızda sizin deneyimleriniz ve uzmanlık alanınızdaki bilgileriniz interaktif bir eğitim ortamı sağlayarak tam da  bizim ve yeni nesil sistemin istediği formatta gençlerin kendilerini doğru ifade edebilmelerine, kendilerini fark etmelerine, iş fikirlerine alternatif çözümler bulabilmelerine fırsat sağladı. Atölye çalışmalarınız için size sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

— Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi

Sizin Aklınızda Ne var, Bahsetmek İster Misiniz?


%d blogcu bunu beğendi: